Představitelé obce
1. Přehled majitelů panství
Datum od | Datum do | Jméno |
---|---|---|
Datum od | Datum do | Jméno |
1242- | Majitel panství Polná Jan z Polné | |
1245- | Zemřel Jan z Polné | |
1254- | Úmrtí Jana z Polmný | |
23.3.1282- | Majitel panství Polná Wikard a Záviš dědicové Jana | |
1293- | Zemřel Záviš z Polné | |
– | Majitel panství Polná Wikard z Polné | |
1327- | Majitel panství Polná Jindřich z Lipé | |
6.4.1356- | Majitel panství i Poděšína Čeněk z Lipé prodal | |
– | Majitel panství i Poděšína Ješek z Pirkštejna koupil | |
1419- | Majitel panství Polná Ptáček z Pirkštejna – boj s husity | |
1437- | Majitel panství Polná Hynec Ptáček – boj s Janem Roháčem | |
1463- | Majitel panství Polná Viktorin syn Jiřího z Poděbrad | |
14.1.1468- | Majitel panství Polná Burian Trčka z Lípy na Lipnici | |
– | Majitel panství Polná opět Viktorin | |
1.11.1479- | Majitel panství Polná opět Viktorin | |
7.10.1486- | Majitel panství Polná Jan Boček z Kunštátu – koupil | |
1.12.1493- | Polná dostala dva výroční trhy | |
1502- | Majitel panství Polná Hynek Boček z Kunštátu | |
14.12.1515- | Majitel panství Polná Mikuláš Trčka z Lípy – koupil | |
2.4.1516- | Majitel panství Polná Burian Trčka z Lípy – bratr | |
30.5.1522- | Majitel panství Polná Jan Trčka z Lípy – syn | |
18.10.1538- | Majitel panství Polná Karel z Valdštejna – koupil | |
1543- | Majitelka panství Polná Eliška z Postupic – manželka | |
1597- | 1603 | Majitel panství polenského Hartvig Žejdlic ze Šchönfeldu |
1603- | 1612 | Majitel panství polenského Jan Žejdlic ze Šchönfeldu |
1612- | 1620 | Majitel panství polenského Rudolf Žejdlic ze Šchönfeldu |
1623- | 19.9.1936 | Majitel panství polenského Kardinál František kníže z Ditrichštejna |
1654- | Majitel panství polenského Maxmilian kníže z Ditrichštejna | |
1675- | Majitel panství polenského Kardinál František kníže z Ditrichštejna | |
1698- | 13.7.1708 | Majitel panství polenského Leopold Josef z Ditrichštejna |
20.6.1719- | 4.11.1738 | Majitel panství polenského Walter Xaver kníže z Ditrichštejna |
4.11.1738- | Majitel panství polenského Karel Maxmilián z Ditrichštejna | |
1770- | Majitel panství polenského Karel kníže z Ditrichštejna | |
25.5.1808- | Majitel panství polenského František Josef Jan z Ditrichštejna | |
21.6.1858- | Majitel panství polenského 4 dcery Josefa z Dit. Správce strýc Mauric z Ditr. | |
1862- | 1899 | Majitelka panství polenského Klotylda Glam-Gallasová – dcera |
1899- | Majitelky panství polenského Eduardina Khevenhüllerová a Klotylda Festeticsová | |
1925- | Majitelky panství polenského Klotylda Festeticsová a Elonora Kinská |
2. Přehled představených obce
Volby | Starosta | 1. rádní | 2. rádní | Člen | Člen | Člen | Člen |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Volby | Starosta | 1. rádní | 2. rádní | Člen | Člen | Člen | Člen |
1825 | Rosecký Jan | Matoušek František 20 | Jaroš Jan | ||||
1848 1861 | Rosecký Jan | ||||||
1864 | Flesar Martin 10 | František 30 Dobrovolný | Blažek Jan 17 | Rosecký Martin | |||
1872 – 1883 | Blažek Jan 17 | František 30 Dobrovolný | Flesar Jan 7 | Dobrovolný Jan | Jaroš Jan | Chvátal Martin | |
Rosecký Václav | Rosecký Josef | Chvátal Václav | |||||
15.1. 1883 | Rosecký Josef 19 | Flesar Martin 10 | Šurnický Václav | Chvátal Václav | Dobrovolný František 30 | Flesar Jan 7 | |
Blažek Josef 17 | Doležal Vojtěch | Rosecký Václav | |||||
1895 | Flesar Antonín 7 | Rosecký Antonín | Rosecký Josef 19 | Dobrovolný Jan | Doležal Vojtěch | Chvátal Václav | |
Blažek Jan 17 | Flesar Martin 10 | Homola Josef | |||||
1900 | Blažek Jan 17 | Jágr Josef 2 | Rosecký Antonín | Rosecký Martin | |||
1905 | Flesar Antonín 7 | Flesar Martin | Palas Josef | Chvátal Václav | Blažek Jan | ||
Neubauer František | Rosecký Martin 11 | Rosecký Josef | Rosecký Antonín | ||||
1908 | Rosecký Josef | Rosecký Martin 11 | Rosecký Antonín | Kašpárek Josef 18 | Flesar Antonín 7 | Palas Josef 6 | |
Jágr Josef 2 | Flesar Martin 10 | Med Josef 45 | |||||
1.1910 | Rosecký Martin 11 | Rosecký Josef 19 | Kašpárek Josef 18 | Rosecký Antonín | Svoboda Gustav 24 | Flesar Antonín 7 | |
Palas Josef 6 | Flesar Martin 10 | Chvátal Antonín 39 | |||||
1.1913 | Chvátal Alois 47 | Rosecký Josef 19 | Homola Josef 20 | Chvátal Antonín 39 | Hanus Josef 46 | Homola Václav 34 | |
Flesar Antonín 7 | Flesar Martin 10 | Rosecký Martin 11 | |||||
1916 | Homola Josef 20 | Rosecký Antonín | Stehlík Josef | Flesar Martin 10 | Chvátal Antonín 39 | ||
Rosecký Martin 11 | Chvátal Alois 47 | Homola Václav 34 | Hanus Josef 46 |
Starosta | Náměstek | 1 a 2 rádní | Člen | Člen | Člen | Člen | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Starosta | Náměstek | 1 a 2 rádní | Člen | Člen | Člen | Člen | |
15.6. 1919 | Flesar Rudolf 10 | Hanus Josef 46 | Pařízek Adolf 23 | Flesar Antonín 7 | Svoboda Gustav 24 | Palas Josef 6 | Šmiraus Josef 50 |
Doležal Antonín 4 | Dobrovolný Edvard 32 | Homola Josef 20 | Homola 34 František | Chvátal Antonín 39 | |||
16.9. 1923 | Flesar Rudolf 10 | Rosecký Martin 11 | Hanus Josef 46 | Dočekal Jaroslav 9 | Sláma Václav 29 | Stehlík Josef 36 | Stránský Jan 51 |
Fejt Adolf 19 | Homola Josef 20 | Chvátal Stanislav 47 | Flesar Josef 7 | Chvátal Antonín 39 | |||
16.10. 1927 | Sláma Václav 29 | Dočekal Jaroslav 9 | Fejt Adolf 19 | Flesar Rudolf 10 | Stránský František 13 | Enderle Václav 49 | Kašpárek Josef 18 |
Jaroš Josef 1 | Nejedlý 14 František | Jágr Josef 2 | Rosecký Rudolf 43 | Homola Josef 20 | |||
27.9. 1931 | Sláma Václav 29 | Dočekal Jaroslav 9 | Flesar Rudolf 10 | Enderle Václav 49 | Stránský Jan 51 | Musil Rudolf 38 | Rosecký Josef 11 |
Jágr Josef 2 | Hanus Josef 46 | Nejedlý František 14 | Rosecký Václav 5 | Kašpárek Josef 18 | |||
1.5. 1935 | Sláma Václav 29 | Dočekal Jaroslav 9 | Stránský Jan 51 | Enderle Václav 49 | Stehlík Josef 3 | Musil Rudolf 38 | Rosecký Josef 11 |
Doplňovací volby | Jágr Josef 2 | Hanus Josef 46 | Nejedlý František 14 | Rosecký Václav 5 | Pařízek Adolf 23 | ||
12.6. 1938 | Sláma Václav 29 | Chvátal Alois 47 | Nejedlý František 14 | Jaroš Josef 1 | Rosecký Josef 11 | Jágr Antonín 2 | Hanus Josef 46 |
Homola František 17 | Rosecký František 19 | Chalupník Vavřinec 22 | Stehlík Josef 3 | Enderle Václav 49 | |||
14.5. 1941 | Nejedlý 14 František | Chvátal Alois 47 | Hanus Josef 46 | Jaroš Josef 1 | Rosecký Josef 11 | Jágr Antonín 2 | Sláma Václav 29 |
Doplňovací volby | Homola František 34 | Rosecký František 19 | Chalupník Vavřinec 22 | Stehlík Josef 3 | Enderle Václav 49 |
Předseda | 1.místopředs. | 2,3.místopř. | Člen | Člen | Člen | Člen | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Předseda | 1.místopředs. | 2,3.místopř. | Člen | Člen | Člen | Člen | |
10.6. 1945 | Dočekal Jaroslav 9 | Pařízek Bohumil 23 | Borský Bedřich 45 | Nejedlý František 14 | Sedlák Antonín 31 | Šimek Václav 48 | Dobrovolný Alois 30 |
Flesar František 10 | Šorf Josef 26 | Enderle Václav 49 | Svoboda Jan 24 | Rosecký Jaroslav 61 | |||
24.6. 1945 | Borský Bedřich 45 | Flesar František 10 | Svoboda Jan 24 | Nejedlý František 14 | Sedlák Antonín 31 | Činčera Václav 16 | Dobrovolný Josef 54 |
Šimek Václav 48 | Šorf Josef 26 | Enderle Václav 49 | Bláha Josef 8 | Rosecký Jaroslav 61 | |||
2.7. 1945 | Flesar František 10 | Chvátal Stanislav 33 | Svoboda Jan 24 | Musil Rudolf 38 | Sedlák Antonín 31 | Činčera Václav 16 | Dobrovolný Josef 54 |
Šimek Václav 48 | Šorf Josef 26 | Enderle Václav 49 | Bláha Josef 8 | Rosecký Jaroslav 61 | |||
8.7. 1945 | Chvátal Stanislav 33 | Flesar František 10 | Svoboda Jan 24 | Musil Rudolf 38 | Sedlák Antonín 31 | Činčera Václav 16 | Dobrovolný Josef 54 |
Šimek Václav 48 | Šorf Josef 26 | Enderle Václav 49 | Bláha Josef 8 | Šurnický Vojtěch 62 | |||
5.7. 1946 | Chvátal Stanislav 33 | Svoboda Jan 24 | Rosecký František 10 | Homola Jan 34 | Sedlák Antonín 31 | Chvátal Alois 32 | Dobrovolný Josef 54 |
Bláha Josef 8 | Šorf Josef 26 | Enderle Václav 49 | Stránský Josef 51 | Rosecký Jaroslav 61 | |||
1948 | Chvátal Stanislav 33 | Svoboda Jan 24 | Rosecký František 10 | Homola Jan 34 | Sedlák Antonín 31 | Chvátal Alois 32 | Sedlecký František 65 |
Doplňovací volby | Bláha Josef 8 | Šorf Josef 26 | Enderle Václav 49 | Novotný Josef 21 | Šimek Václav 48 | ||
29.6. 1950 | Chvátal Stanislav 33 | Hanus Jaroslav 46 | Rosecký Josef 11 | Dočekal Jaroslav 9 | Sedlák Antonín 31 | Jaroš Miroslav 1 | Chalupník Vavřinec 22 |
Rosecký Rudolf 43 | Šorf Josef 26 | Šimek Václav 48 | Landová Ludmila 58 | Kašpárková Růžena 18 | |||
Bláha Josef 8 | Novotný Josef 21 | Sedlecký František 65 | |||||
10.1. 1952 | Chvátal Stanislav 33 | Hanus Jaroslav 46 | Rosecký Josef 11 | Dočekal Jaroslav 9 | Sedlák Antonín 31 | Jaroš Zdeněk 1 | Chalupník Vavřinec 22 |
Rosecký Rudolf 43 | Šorf Josef 26 | Šimek Václav 48 | Landová Ludmila 58 | Kašpárková Růžena 18 | |||
Doplňovací volby | Krejčí František 45 | Sedlecký František 65 | Hanus Josef 63 |
Předseda | Místopředs. | Tajemník | Rádní | Člen | Člen | Člen | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Předseda | Místopředs. | Tajemník | Rádní | Člen | Člen | Člen | |
16.5. 1954 | Šorf Josef 26 | Chvátal Stanislav 33 | Šurnický Vojtěch 62 | Enderle Stanislav 49 | Hanus Jaroslav 46 | Dočekal Jaroslav 9 | Krejčí František 45 |
Sedlák Antonín 31 | Sedlecký František 65 | Jaroš Zdeněk 1 | Kašpárková Růžena 18 | ||||
12.6. 1960 | Sedlák Antonín 31 | Chvátal Stanislav 33 | Novotný Josef 21 | Jaroš Zdeněk 1 | Enderle 49 Stanislav | Chvátal 39 Jaroslav | Sedlecký 65 František |
Krejčí František 45 | Henzlová Marie 57 | Bláhová Růžena 8 | Koumarová Božena 28 | ||||
14.6. 1964 | Sedlák Antonín 31 | Chvátal Stanislav 33 | Jaroš Zdeněk 1 | Šimek Jan 68 | Sláma Jan 29 | Enderle 49 Stanislav | Chvátal 39 Jaroslav |
Krejčí 45 František | Flesar Josef 7 | Bláhová 8 Růžena | Flesarová 35 Jaroslava | ||||
1968 | Sedlák Antonín 31 | Chvátal Stanislav 33 | Jaroš Zdeněk 1 | Šimek Jan 68 | Chvátal 39 Jaroslav | ||
Zjistit 11 poslanců | Sláma Jan 29 | ||||||
1972 | Sedlák Antonín 31 | Chvátal Stanislav 33 | Jaroš Zdeněk 1 | Flesar Josef 7 | Chvátal 39 Jaroslav | ||
Zjistit | Smejkal Václav 49 | Bláhová Věra 63 | Šimek Jan 68 | ||||
22.10. 1976 | Chvátal Stanislav 33 | Smejkal Václav 49 | Jaroš Zdeněk 1 | Flesar Josef 7 | Enderle Stanislav 69 | Sláma Jan 29 | Dočekal Jaroslav 9 |
Šimek Jan 68 | Bláhová Věra 63 | Šustrová Zdeňka 61 | Chvátalová Věra 71 | ||||
Občanský | Výbor | ||||||
5.6. 1980 | Rosecký František 19 | Chvátal Stanislav 33 | Dočekal Jaroslav 9 | Homola Jan 34 | Chvátalová Věra 71 | ||
Landa František 33 | Chvátalová Růžena 32 | Jaroš Zdeněk 1 | Smejkal Václav 49 | Jágr Josef 2 |
Starosta | Místostarosta | Finanční | Kontrolní | Sociální | Stavební | Pořádková | ||
1990 – 1994 | 1.11.1990 | Kosour František 77 | Flesar Bohumil 10 | Navrátil Vladimír 11 | Landa Jiří 58 | Koumar Milan 78 | Jágr Pavel 89 | Chvátalová Věra 71 |
1994 – 1998 | 19.11.1994 | Jaroš Zdeněk 79 | Jaitnerová Eva 54 | Dočekal Jaroslav 9 | Kosour František 77 | Dobrovolná Marie 37 | Doležal Josef 12 | Šmiraus Adolf 27 |
1.1.1997 | Dobrovolná Marie 37 | – | ||||||
1998 – 2002 | 14.11.1998 | Jaroš Zdeněk 79 | Rosecký František 70 | Dočekal Jaroslav 9 | Enderle Jiří 69 | Dobrovolná Marie 37 | Koumar Milan 78 | Landová Jindřiška 33 |
2002 – 2006 | 2.11.2002 | Jaroš Zdeněk 79 | Rosecký František 70 | Dočekal Jaroslav 9 | Enderle Jiří 69 | Jaitner Milan 54 | Landa František 33 | Jágr Pavel 89 |
– | ||||||||
2006 – 2010 | 21.10.2006 | Jaroš Zdeněk 79 | Rosecký František 70 | Enderle Jiří 69 | Jaroš Petr 76 | Vejvoda František 50 | Landa František 33 | Dočekal Jaroslav 9 |
2010 – 2014 | 16.10.2010 | Jaroš Zdeněk 79 | Rosecký František 70 | Matoušek Milan 87 | Jaroš Petr 76 | Vejvoda František 50 | Enderle Jiří 69 | Dočekal Jaroslav 9 |
2014 – 2018 | 11.10.2014 | Nejedlý David 91 | Landová Jitka 38 | Vodáková Anna 85 | Bláha František 63 | Jaroš Zdeněk 79 | Šustr Zdeněk 61 | Dočekal Jaroslav 9 |
2018 – 2022 | 1.11.2018 | Nejedlý David 91 | Landová Jitka 38 | Sláma Jan 81 | Enderle Jiří 69 | Dobrovolná Kateřina 37 | Šustr Zdeněk 61 | Dočekal Jaroslav 9 |
2022 – 2026 | 17.10.2022 | Nejedlý David 91 | Landová Jitka 38 | Sláma Jan 81 | Enderle Jiří 69 | Dobrovolná Kateřina 37 | Flesar Lukáš 75 | Dočekal Jaroslav 9 |
3. Přehled obyvatel obce
Rok | Obyvatel | Muži | Ženy | Domy |
---|---|---|---|---|
1636 | – | – | – | 16 |
1649 | – | – | – | 8 |
1654 | – | – | – | 17 |
1700 | – | – | – | 16 |
1719 | – | – | – | 17 |
1749 | – | – | – | 20 |
1771 | 232 | 119 | 113 | – |
1782 | 178 | – | – | 35 |
1784 | 169 | – | – | 36 |
1805 | 261 | 138 | 123 | 43 |
1818 | 267 | 124 | 143 | 43 |
1900 | 245 | 125 | 120 | – |
1901 | 392 | – | – | – |
1921 | 378 | – | – | – |
1925 | 378 | – | – | – |
1930 | 372 | – | – | – |
1939 | 382 | – | – | – |
1940 | 372 | – | – | – |
1945 | 372 | – | – | – |
1970 | 230 | 120 | 110 | – |
1973 | 230 | – | – | – |
1980 | 208 | – | – | – |
1990 | 245 | 125 | 120 | – |
1991 | 245 | – | – | – |
1994 | 250 | 127 | 123 | – |
1997 | 251 | 124 | 127 | – |
1998 | 251 | 126 | 125 | – |
1999 | 252 | 126 | 126 | – |
2000 | 252 | 125 | 127 | – |
2001 | 249 | 123 | 126 | – |
2002 | 253 | 124 | 129 | – |
2003 | 247 | 122 | 125 | – |
2004 | 250 | 122 | 128 | 95 |
2005 | 251 | 124 | 127 | – |
2006 | 255 | 127 | 128 | – |
2007 | 251 | 124 | 127 | 97 |
2008 | 248 | 123 | 125 | 97 |
2009 | 253 | 125 | 128 | 97 |
2010 | 245 | 123 | 122 | 98 |
2011 | 249 | 123 | 126 | 98 |
2012 | 248 | 125 | 123 | 98 |
2013 | 248 | 126 | 122 | 98 |
2014 | 252 | 128 | 124 | 99 |
2015 | 252 | 130 | 122 | 100 |
2016 | 249 | 100 | ||
2017 | 246 | 100 | ||
2018 | 248 | 102 | ||
2019 | 247 | 102 | ||
2020 | 253 | 102 | ||
2021 | 104 | |||
2022 | 108 | |||
4. Přehled učitelů
Nástup | Konec | Učitel | Narození: Den | Jméno | Místo | |
---|---|---|---|---|---|---|
Nástup | Konec | Učitel | Narození: Den | Jméno | Místo | |
26.5.1825 | 28.5.1846 | Hlatký | František | 1805 | Bohdalov | |
28.5.1846 | 2.2.1847 | Klusáček | Antonín | Polná | ||
3.2.1847 | 9.3.1847 | Sobotka | Jakub | Dobroutov | ||
9.3.1847 | 24.10.1876 | Novotný | František | 1816 | Oudoleň | |
31.10.1876 | 30.9.1878 | Strašil | Tonáš | 18.12.1850 | Olešná | |
1.10.1878 | 31.12.1878 | Slanina | Antonín | |||
1.1.1879 | 31.8.1881 | Strašil | Tonáš | 18.12.1850 | Olešná | |
1.9.1881 | 15.10.1882 | Krátký | František | |||
16.10.1882 | 18.11.1885 | Vácha | Jan | |||
19.11.1885 | 26.8.1889 | Bezděk | Jan | 16.5.1858 | Soběslav | |
26.8.1889 | 24.8.1892 | Urban | Václav | 12.6.1862 | Zdislav | |
24.8.1892 | 20.7.1916 | Med | Josef | 3.9.1856 | Bonkov | |
26.8.1913 | 16.5.1920 | Eis | Ludvík | |||
21.7.1916 | 29.7.1923 | Schulc | František | 8.12.1872 | Dolní Dobrouč | |
1.9.1920 | 21.12.1920 | Seribaniová | Jarmila | |||
4.9.1921 | 28.8.1922 | Jonáš | František | 29.9.1899 | Praha | |
28.8.1922 | 28.2.1923 | Beránek | František | 28.8.1902 | Německý Brod | |
1.3.1923 | 15.4.1923 | Huška | Miloslav | 8.5.1899 | Dolní Hamry | |
15.5.1923 | 8.8.1923 | Josefi | Karel | 21.1.1901 | Vysoké Mýto | |
9.8.1923 | 6.8.1924 | Balvín | Josef | 22.9.1904 | Kutná Hora | |
9.8.1923 | 6.8.1924 | Šuhaj | František | |||
7.8.1924 | 28.6.1933 | Markvart | Richard | 13.3.1883 | Netolice | |
7.8.1924 | 27.8.1926 | Hušková | Marie | 3.11.1904 | Německý Brod | |
30.8.1926 | 30.9.1926 | Balvín | Josef | 22.9.1904 | Kutná Hora | |
1.10.1926 | 31.1.1927 | Blahová | Božena | 1905 | Nové Veselí | |
1.2.1927 | 31.8.1933 | Balvín | Josef | 22.9.1904 | Kutná Hora | |
1.9.1933 | 30.6.1934 | Mitářský | Václav | |||
1.9.1933 | 30.6.1934 | Mitářská | Valérie | |||
1.7.1934 | 30.6.1935 | Mejstřík | Alois | 26.10.1914 | Lomnice | |
1.7.1934 | 1.9.1945 | Borský | Bedřich | 20.2.1905 | Věžnice | |
1.8.1935 | 30.6.1936 | Pavlíček | František | 4.10.1910 | Německý Brod | |
1.7.1936 | 16.10.1941 | Rymešová | Vilemína | 26.8.1911 | Brandýs n/Orlicí | |
3.9.1943 | 9.10.1944 | Skoumalová | Pavla | 18.3.1922 | Telč | |
1.9.1945 | 22.9.1945 | Hlavsa | Josef | 7.1.1923 | Jihlava | |
15.1.1946 | 30.6.1947 | Rosecká | Vilémina | 26.8.1911 | Rymešová | Brandýs n/Orlicí |
1.9.1947 | 31.7.1950 | Svobodová | Marie | 16.3.1921 | Lvová | Havlíčkův Brod |
1.8.1950 | 28.7.1952 | Matějka | Julius | 10.4.1904 | Dolní Lažany | |
1.8.1952 | 31.7.1966 | Krejčí | František | 31.1.1916 | Mostiště | |
24.8.1966 | 31.8.1970 | Musil | František | Bohdalov | ||
1.9.1970 | 30.6.1975 | Pokorná | Marie | |||
30.6.1975 | Škola | zrušena |
Učitelky v mateřské škole Poděšín
Nástup | Konec | Učitel | Narození: Den | Jméno | Místo | |
---|---|---|---|---|---|---|
Nástup | Konec | Učitel | Narození: Den | Jméno | Místo | |
Den | Místo | Jméno | ||||
1.7.1942 | 30.6.1943 | Chlupová | Leopolda | 16.2.1910 | Litnice | |
1.7.1943 | 29.8.1946 | Hašková | Božena | 12.4.1899 | Kladno | |
1.9.1946 | 10.11.1947 | Havránková | Ludmila | 30.11.1925 | Bračice | Flesarová |
1.12.1947 | 13.1.1948 | Králová | Marie | |||
14.1.1948 | 31.7.1950 | Havránková | Ludmila | 30.11.1925 | Bračice | Flesarová |
1.8.1950 | 28.8.1952 | Matějková | Markéta | |||
29.8.1952 | 31.1.1953 | provoz pozastaven | není učitelka | |||
1.2.1953 | 31.8.1954 | Fruhbauerová | Milada | Ronov | ||
1.9.1954 | 31.8.1958 | Košáková | Jana | Sirákov | ||
1.9.1958 | 31.8.1959 | Kučerová | Jana | Sněžné | ||
1.9.1959 | 11.6.1965 | Kasalová | Jana | Sirákov | ||
12.6.1965 | 31.8.1965 | Dvořáková | Marie | Rudolec | ||
1.9.1965 | ???????? | Landová | Marie | Nížkov | ||
1965 | 5.9.1976 | Provoz zastaven, | školka zrušena. | |||
6.9.1976 | 31.8.1997 | Polanská | Jaroslava | 23.1.1942 | Žďár n/S. | ředitelka |
6.9.1976 | 31.8.1977 | Doležalová | Jitka | Žďár n/S. | učitelka | |
1.9.1977 | 14.4.1980 | Jarošová | Marie | 8.3.1958 | Poděšín 79 | učitelka |
15.4.1980 | 17.11.1980 | Vondráčková | Alena | Žďár n/S. | učitelka | |
18.11.1980 | 27.3.1983 | Jarošová | Marie | 8.3.1958 | Poděšín 79 | učitelka |
28.3.1983 | 22.8.1983 | Sedláčková | Marie | Žďár n/S. | učitelka | |
22.8.1983 | 10.8.1984 | Dvořáková | Hana | Žďár n/S. | učitelka | |
13.8.1984 | 2.6.1985 | Jarošová | Marie | 8.3.1958 | Poděšín 79 | učitelka |
3.6.1985 | 23.8.1985 | Flesarová | Miluše | Poděšín 10 | brigádnice | |
24.8.1985 | 9.3.1986 | Vašíčková | Hana | Žďár n/S. | učitelka | |
10.3.1986 | 30.8.1986 | Sedláčková | Marie | Žďár n/S. | učitelka | |
1.9.1986 | 13.7.1987 | Řádková | Romana | Žďár n/S. | učitelka | |
14.7.1987 | 31.8.1997 | Jarošová | Marie | 8.3.1958 | Poděšín 79 | učitelka |
1.9.1997 | 8.8.2000 | Jarošová | Marie | 8.3.1958 | Poděšín 79 | ředitelka |
1.9.1998 | 5.11.1999 | Dočekalová | Libuše | 29.6.1972 | Poděšín 9 | vychovatelka |
8.11.1999 | 31.5.2000 | Špačková | Vladimíra | 27.10.1970 | Poděšín 76 | vychovatelka |
28.8.2000 | 13.7.2001 | Vaverková | Ivana | 16.6.1966 | N. Město | zas. ředitelka |
28.8.2000 | 23.8.2002 | Urbánková | Kateřina | 8.7.1979 | Žďár n/S. | učitelka |
16.7.2001 | 21.11.2005 | Jarošová | Marie | 8.3.1958 | Poděšín 79 | ředitelka |
26.8.2002 | 31.1.2003 | Vítková | Ladislava | 3.7.1954 | Žďár n/S. | učitelka |
1.2.2003 | 30.6.2006 | Nedopilová | Margita | 5.7.1948 | Žďár n/S. | učitelka |
5.12.2005 | 28.2.2006 | Sudíková | Marie | 24.2.1945 | Žďár n/S. | zast. učitelka |
1.3.2006 | 27.5.2007 | Jarošová | Marie | 8.3.1958 | Poděšín 79 | ředitelka |
28.8.2006 | 31.8.2008 | Vondráčková | Alena | 1.10.1955 | Žďár n/S. | učitelka |
1.12.2006 | 15.7.2007 | Nedopilová | Margita | 5.7.1948 | Žďár n/S. | zast. učitelka |
1.9.2007 | 31.8.2008 | Sobková | Libuše | 6.10.1964 | Žďár n/S. | ředitelka |
1.9.2008 | 31.1.2009 | Vondráčková | Alena | 1.10.1955 | Žďár n/S. | zast. ředitelka |
1.9.2008 | 30.4.2010 | Doležalová | Iva | 9.6.1985 | Žďár n/S. | učitelka |
1.2.2009 | Dosud | Řičanová | Hana | 11.2.1966 | Žďár n/S. | ředitelka |
1.6.2010 | 31.3.2014 | Trávníčková | Dana | 19.9.1973 | Žďár n/S. | učitelka |
1.4.2014 | Dosud | Zelenková | Šárka | 29.9.1973 | Žďár n/S. | učitelka |
5. Počet žáků ve škole
Rok | Dětí | Rok | Dětí | Rok | Dětí | Rok | Dětí | Rok | Dětí |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Rok | Dětí | Rok | Dětí | Rok | Dětí | Rok | Dětí | Rok | Dětí |
J – Jednotřídka | |||||||||
1848 | 48 | 1874 | 46 | 1900 | 59 | 1926 | 51 | 1952 | 28 J |
1849 | 43 | 1875 | 57 | 1901 | 65 | 1927 | 47 | 1953 | 29 J |
1850 | 47 | 1876 | 56 | 1902 | 76 | 1928 | 40 | 1954 | 30 J |
1851 | 47 | 1877 | 52 | 1903 | 87 | 1929 | 46 | 1955 | 27 J |
1852 | 47 | 1878 | 61 | 1904 | 85 | 1930 | 48 | 1956 | 23 J |
1853 | 45 | 1879 | 68 | 1905 | 80 | 1931 | 48 | 1957 | 21 J |
1854 | 46 | 1880 | 67 | 1906 | 87 | 1932 | 46 | 1958 | 17 J |
1855 | 45 | 1881 | 77 | 1907 | 90 | 1933 | 50 | 1959 | 18 J |
1856 | 48 | 1882 | 73 | 1908 | 89 | 1934 | 52 | 1960 | 18 J |
1857 | 43 | 1883 | 77 | 1909 | 80 | 1935 | 56 | 1961 | 20 J |
1858 | 49 | 1884 | 84 | 1910 | 85 | 1936 | 56 | 1962 | 21 J |
1859 | 47 | 1885 | 75 | 1911 | 85 | 1937 | 59 | 1963 | 18 J |
1860 | 45 | 1886 | 79 | 1912 | 84 | 1938 | 59 | 1964 | 21 J |
1861 | 51 | 1887 | 85 | 1913 | 87 | 1939 | 58 | 1965 | ? J |
1862 | 47 | 1888 | ? | 1914 | 76 | 1940 | 53 | 1966 | 20 J |
1863 | 55 | 1889 | ? | 1915 | 86 | 1941 | 48 | 1967 | 18 J |
1864 | 54 | 1890 | 79 | 1916 | 76 | 1942 | 46 | 1968 | 17 J |
1865 | ? | 1891 | 80 | 1917 | 82 | 1943 | 51 | 1969 | 18 J |
1866 | 41 | 1892 | 68 | 1918 | 85 | 1944 | 51 | 1970 | 17 J |
1867 | 41 | 1893 | 66 | 1919 | ? | 1945 | ? | 1971 | 17 J |
1868 | 41 | 1894 | 70 | 1920 | 93 | 1946 | 29 J | 1972 | 13 J |
1869 | 45 | 1895 | 72 | 1921 | 87 | 1947 | 24 J | 1973 | 14 J |
1870 | 42 | 1896 | 70 | 1922 | 90 | 1948 | 19 J | 1974 | 10 J |
1871 | 55 | 1897 | 68 | 1923 | 75 | 1949 | 23 J | ||
1872 | 50 | 1898 | 63 | 1924 | 68 | 1950 | 24 J | ||
1873 | 52 | 1899 | 67 | 1925 | 62 | 1951 | 25 J |
6. Přehled požárů v obci
Datum | Domy |
---|---|
Datum | Domy |
28.8.1873 | 15, 16, 17, 19, 20, 23, 47 |
13.8.1874 | 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 38, 39, 46, 54 |
29.8.1917 | 32, 33, 34, 48, 50 |
23.7.1932 | 23 |
19.10.1933 | 8, 9 |
10.8.1976 | Pole |
12.8.2003 | Kravín |
7. Technické novinky poprvé v Poděšíně
Č. | Co | Značka | Kdo | Kde | Kdy |
---|---|---|---|---|---|
1 | Rozhlasový přijímač | Dočekal Jaroslav | Poděšín 9 | 1924 | |
2 | Elektrický proud | Elektrárenské družstvo | Poděšín | 7/1925 | |
3 | Motocykl | Indian | Dočekal Jaroslav | Poděšín 9 | 1928 |
4 | Čistící mlátička | Homola František | Poděšín 34 | 1930 | |
5 | Osobní automobil | Praga Alfa | Dočekal Jaroslav | Poděšín 9 | 1930 |
6 | Traktor | John Deer | Flesar Frant.,Rudolf,Chvátal Al. | Poděšín | 1946 |
7 | Telefon | Rosecký-hostinec | Poděšín 53 | 7/1946 | |
8 | Televizní přijímač | TESLA Aleš | Homola-JZD | Poděšín 34 | 1958 |
9 | Filmová kamera | MEOPTA | Sláma Jan | Poděšín 81 | 1974 |
10 | Barevný TV přijímač | TESLA color | Jaroš Zdeněk | Poděšín 79 | 8/1977 |
11 | Domácí počítač | ZX Spectrum | Dočekal Jaroslav | Poděšín 9 | 5/1986 |
12 | Satelitní přijímač | SAKURA | Šimek Zdeněk | Poděšín 68 | 1989 |
13 | Videorekorder | DAEWOO | VIDEOSERVICE | Poděšín | 6/1990 |
14 | Osobní počítač PC | TESCO 386DX40 | Dočekal Jaroslav | Poděšín 9 | 4/1993 |
15 | Elektrické vytápění | Řeháček Vladislav | Poděšín 59 | 1993 | |
16 | Videokamera | PANASONIC SVHS-C | Dočekal Jaroslav | Poděšín 9 | 5/1996 |
17 | Mobilní telefon | MOTOROLA | Šimek Zdeněk | Poděšín 68 | 9/1996 |
18 | Multimediální PC | ESCOM P5/100 | Jaroš Zdeněk | Poděšín 79 | 12/1996 |
19 | Internetové stránky | Atlas | OBEC PODĚŠÍN | Poděšín | 3/1999 |
20 | Internetové připojení | Telecom modem | Dočekal Jaroslav | Poděšín 9 | 9/1999 |
21 | Digitální fotoaparát | OLYMPUS | Dočekal Jaroslav | Poděšín 9 | 6/2003 |
22 | Fotovoltaická elektrárna | Šimek Zdeněk | Poděšín 68 | 2010 | |
23 | Dron s kamerou | DJI PHANTOM 3 STANDART | Dočekal Jaroslav | Podešín 9 | 12/2017 |
Č. | Co | Značka | Kdo | Kde | Kdy |
8. Přehled domovních čísel v Poděšíně1998
Č.p. | Jméno | Popis | Č.p. | Jméno | Popis | Č.p. | Jméno | Popis |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Č.p. | Jméno | Popis | Č.p. | Jméno | Popis | Č.p. | Jméno | Popis |
1 | Jaroš ¨Zdeněk | Neobydlen | 36 | Stehlík Josef | Neobydlen | 71 | Chvátalová Věra | Byt |
2 | Jágr Josef | Byt | 37 | Dobrovolný František | Byt | 72 | Sláma Jindřich | Byt |
3 | Doležal Antonín | Neobydlen | 38 | Landa Roman | Byt | 73 | Musilová Hana | Byt |
4 | Doležal Antonín | Byt | 39 | Chvátal Jaroslav | Byt | 74 | Kulturní dům | Obecní |
5 | Šlechtický Josef | Byt | 40 | Vaverová Marie | Chalupa | 75 | Kancelář ZDV | Podnik |
6 | Palasová Marta | Byt | 41 | Svoboda Rudolf | Chalupa | 76 | Jaroš Jiří | Byt |
7 | Flesar Josef | Byt | 42 | Jednota | Podnik | 77 | Kosour František | Byt |
8 | Žák Libor | Podnik | 43 | Kaple | Obecní | 78 | Koumar Milan | Byt |
9 | Dočekal Jaroslav | Byt | 44 | Koumarová Božena | Byt | 79 | Jaroš Zdeněk | Byt |
10 | Flesar Bohumil | Byt | 45 | Mateřská škola | Obecní | 80 | Šimek Jan | Byt |
11 | Navrátil Vladimír | Byt | 46 | Hanus Josef | Neobydlen | 81 | Sláma Jan | Byt |
12 | Doležal Josef | Byt | 47 | Sláma Pavel | Byt | 82 | Šorf Milan | Byt |
13 | Válová Františka | Byt | 48 | Štohanzl Petr | Chalupa | 83 | Flesar Vladislav | Byt |
14 | Nejedlá Marie | Byt | 49 | Smejkal Václav | Byt | 84 | Hrabětová Věra | Chalupa |
15 | Doležalová Marie | Byt | 50 | Skalická Marie | Byt | 85 | Nejedlý Bohumil | Byt |
16 | Mašek František | Chalupa | 51 | Stránský Josef | Neobydlen | 86 | Enderle Stanislav | Byt |
17 | Flesar Pavel | Staveniště | 52 | Zápotočný Bohumil | Byt | 87 | Matoušek Milan | Byt |
18 | Matoušková Růžena | Byt | 53 | Rosecký František | Podnik | 88 | Koumar František | Byt |
19 | Rosecký František | Byt | 54 | Jaitner Milan | Byt | 89 | Jágr Pavel | Byt |
20 | Homola Josef | Byt | 55 | Novotný Miroslav | Chalupa | 90 | Šmirausová Anežka | Byt |
21 | Sobotka Zdeněk | Byt | 56 | Landsman Ladislav | Byt | 91 | Nejedlý Alois | Byt |
22 | Chalupník Jan | Byt | 57 | Sobotková Ludmila | Byt | 92 | Doležal Václav | Byt |
23 | Pařízek Jaroslav | Neobydlen | 58 | Landa Jiří | Byt | 93 | Jágr Jaromír | Staveniště |
24 | Mirošník Karel | Chalupa | 59 | Řeháček Vladislav | Byt | 94 | Sláma Pavel1 | Staveniště |
25 | Šimek Jiří | Byt | 60 | Žák Libor | Byt | |||
26 | Šorfová Františka | Byt | 61 | Šustr Zdeněk | Byt | 1 | Dolní kravín | Podnik |
27 | Šmiraus Adolf | Byt | 62 | Jeřábek Jaromír | Chalupa | 2 | Horní kravín | Podnik |
28 | Pěchotová Marie | Chalupa | 63 | Bláha František | Byt | 3 | Produčka prasat I | Podnik |
29 | Sláma Miroslav | Byt | 64 | Jágr Josef | Byt | 4 | Produčka prasat II | Podnik |
30 | Dobrovolný Františe | Neobydlen | 65 | Provazník Lubomír | Chalupa | 5 | Bramborárna stará | Podnik |
31 | Ševečková Vlasta | Chalupa | 66 | Rosecký František | Neobydlen | 6 | Produčka prasat III | Podnik |
32 | Chvátal Alois | Byt | 67 | Homola Josef | Byt | 7 | Dílny | Podnik |
33 | Landa František | Byt | 68 | Šimek Zdeněk | Byt | 8 | Bramborárna nová | Podnik |
34 | Homola Jan | Byt | 69 | Enderle Jiří | Byt | 9 | Sklep-Jágr Josef | Podnik |
35 | Flesar Bohumil | Byt | 70 | Rosecký František | Byt | 10 | Klubovna TJ. | Podnik |
9. Okresy pod které obec Poděšín patřila.
Od | Do | Okres | Kraj |
---|---|---|---|
Od | Do | Okres | Kraj |
10.6.1850 | Plná | ||
11.6.1850 | 1855 | Německý Brod | |
1855 | 30.9.1884 | Polná | |
1.10.1884 | 1918 | Německý Brod | |
28.10.1918 | 30.9.1940 | Německý Brod | Čáslav |
1.10.1940 | 31.5.1945 | Jihlava | země Morava |
1.6.1945 | 11.6.1949 | Havlíčkův Brod | Východočeský |
12.6.1949 | 31.12.1999 | Žďár nad Sázavou | Jihomoravský |
1.1.2000 | Žďár nad Sázavou | Jihlavský |
10. Kronikáři obce Poděšín
Příjmení | Jméno | Od | do | Bydliště |
---|---|---|---|---|
Markvart | Richard | 1.1.1925 | 28.6.1933 | Poděšín 45 |
Miřátský | Václav | 1.9.1933 | 30.6.1934 | Poděšín 45 |
Borský | Bedřich | 1.7.1934 | 31.1.1940 | Poděšín 45 |
Rosecká | Vilémina | 1.2.1940 | 1947 | |
Chvátal | Václav | 1947 | 31.1.1973 | Poděšín 39 |
Chvátal | Alois | 1.2.1973 | 4.7.1976 | Poděšín 32 |
Homola | František | 15.7.1976 | 31.12.1979 | Poděšín 17 |
Jágr | Josef | 1.1.1980 | 31.3.1998 | Poděšín 2 |
Jaroš | Zdeněk | 1.4.1998 | Poděšín 79 |