Obec Poděšín
oficiální stránky obce

Mobilní rozhlas

Facebook

Knihovna

Starý web

Forum 

Pozor na zloděje!!!

Žďár nad Sázavou 2. května 2011

Vážení starostové obcí,

opět si Vás dovolujeme oslovit z důvodu nárůstu okradených seniorů a požádat o spolupráci a pomoc při medializaci preventivních opatření, která by mohla napomoci dobré praxi Policie České republiky a následnému zadržení pachatelů trestné činnosti.

V loňském roce došlo k deseti případům, kdy se obětí podvodníků stal senior. Celková škoda se vyšplhala na neuvěřitelných 164 000 korun.  Pachatelé si typují většinou starší osoby s bydlištěm vzdálených centru větších měst. Jsou si vědomi, že do těchto míst je delší dojezdová doba hlídek Policie ČR. Letos je prošeřováno pět podobných případů a okradení dohromady přišli o víc než 104 000 korun.

Klademe důraz především na starší občany na vesnicích a v malých obcích. Pokud si nezamykají vchodové dveře nebo vstupní branky na pozemek, nemají jak zabránit příchodu tzv. podomních prodejců do obytných místností. Následně probíhá nátlaková nabídka různého zboží. Klasickým příkladem je nabídka oblečení, dek nebo nádobí. Taktika tohoto trestného činu probíhá následovně: jeden z prodejců ukazuje zboží tak, aby na sebe upoutal veškerou pozornost a omezil prostorové vidění uživatele obydlí, druhý z dvojice zatím prohledává byt s cílem odcizit finanční hotovost. Policisté se setkávají i s jinými legendami, jako je vypůjčení peněz na porouchané auto, záloha na pojištění, vrácení přeplatku z inkasa nebo jen žádají o poskytnutí vody či toalety. Legendy, jak se dostat do bezprostřední blízkosti starších osob, jsou stále dokonalejší. Žádáme Vás o spolupráci, součinnost a o rychlý přenos informací. V případě zachycení podobných poznatků z Vaší obce, informujte Policii ČR nejlépe cestou linky 158.


Vyzýváme občany k bdělosti, aby si všímali pohybu cizích osob a vozidel, které přijedou do jejich obce. Policii významně pomůže při pátrání po pachatelích záznam registrační značky, typ a barva vozidla, případně počet osob, věk, etnikum.

Na závěr připojujeme příběh seniorky, který se stal v měsíci dubnu letošního roku. V tomto případě nebylo pachatelům potřeba žádné záminky, neboť využili odemčených dveří domu a nepřítomnosti majitelky. Dne 21.4.2011 v době od 13.30 hodin do 13.40 hodin v obci na Žďársku odcizili tři ženy čtyřiaosmdesátileté ženě finanční hotovost ve výši 87 000 korun. Tentokrát vnikly dvě pachatelky neuzamčenými vstupními dveřmi do rodinného domku v době, kdy byla poškozená na zahradě. Tato povedená dvojice se mohla v klidu po domě pohybovat, neboť třetí pachatelka venku před domem nabízela poškozené k prodeji vajíčka, slepice a autobaterii.


K popisu pachatelek:


1. pachatelka: Stáří je odhadnuto okolo 30 let, štíhlé postavy, výška do 170 cm. Odbarvené blond vlasy měla střižené do mikáda. Oblečena byla do černobílé strakaté košile.

2. pachatelka: Věk okolo 50 let, obézní postavy, výška do 175 cm. Vlasy měla rovněž odbarvené na blond a na hlavě měla světlý šátek uvázaný pod bradou. Na sobě měla ještě nabíranou ¾ sukni světle červené barvy.

3. pachatelka: Věk asi 30 let, štíhlá postava do 170 cm. Byla černovlasá a na sobě měla tmavé oblečení.

Trojice se pohybovala vozidlem Škoda Octavia zelené barvy s paprskovitými koly.


Předem Vám děkujeme, za spolupráci při potlačování kriminality a těšíme se na vzájemnou spolupráci. Věci by velmi pomohlo otištění ve Vašem zpravodaji a vyhlášení v místním rozhlase.


S veškerými dotazy, ohlasy a návrhy i poznatky se můžete obracet na pracoviště Územního odboru ve Žďáře nad Sázavou konkrétně na preventivně informační skupinu Policie ČR ve Žďáře nad Sázavou. Tel. 974 282 207 begin_of_the_skype_highlighting 974 282 207 end_of_the_skype_highlighting, 974 282 208 begin_of_the_skype_highlighting 974 282 208 end_of_the_skype_highlighting, 725 087 300 begin_of_the_skype_highlighting 725 087 300 end_of_the_skype_highlighting nebo e-mail mluvcizr@mvcr.cz

S pozdravem


nprap. Petra Šmídová, vrchní inspektor

por. Mgr. Jana Martincová, komisařBrněnská 23

591 20 Žďár nad Sázavou


Telefon: +420 974 282 208 begin_of_the_skype_highlighting +420 974 282 208 end_of_the_skype_highlighting

Mobil:    +420  725 087 300 begin_of_the_skype_highlighting +420  725 087 300 end_of_the_skype_highlighting

Email